"Brudna" od pomp

MUR-BET - Konstrukcje stalowe zelbetowe betonowe poznan hale stalowe ogrodzenia kostkaPrzynajmniej raz w miesiącu w prasie ukazują się komunikaty informujące, iż w kranach może pojawić się przebarwiona woda. Za przyczynę kłopotów podaje się modernizację stacji uzdatniania wody w Mosinie. Słowo modernizacja, jak sprawdziliśmy, nie oddaje dobrze zakresu prac prowadzonych w stacji. Za dwa lata (tyle trwa cykl inwestycyjny), będzie to praktycznie nowy obiekt. Wprawdzie stacja, choć ma prawie trzydzieści lat, spełnia wszelkie normy, to jednak z roku na rok poprzeczka unijnych wymagań jest coraz wyższa.

 

- Przebarwiona woda może pojawić się w kranach - tłumaczy Jerzy Rykała, zastępca kierownika Wydziału Produkcji Wody "Aquanetu", gdy dokonujemy wymiany agregatów pompowych. Stare pompy sukcesywnie zastępowane są nowymi. Włączenie ich do systemu wymaga czasowego wyłączenia pewnego odcinka magistrali, wówczas zmienia się kierunek przepływu wody. To, co dotychczas spokojnie zalegało w rurach, czyli związki żelaza zostają uniesione i mogą przedostać sie do kranów. Na szczęście, jak twierdzą specjaliści z Laboratorium Wodociągowego, owe przebarwienia nie mają wpływu na jakość wody, jedyna dokuczliwość, to właśnie nietypowy kolor i pewne ryzyko zafarbowania pranych w takiej wodzie ubrań. Na wszelki wypadek, warto więc po lekturze takiego komunikatu zrobić zawczasu zapas wody.

 

Nowe pompy (na wymianę czekają jeszcze trzy nowe agregaty), to oczywiście nie wszystko, co do tej pory zrobiono. Zmodernizowano już jedną z dwóch hali filtrów, kończą się prace przy pompowni wody czystej i rozdzielni.

 

Modernizacja prowadzona jest w dwóch etapach. W przyszłym roku rozpocznie się budowa nowej napowietrzalni wody typu kaskadowego, w planach jest stacja dawkowania węgla pylistego, ozonownia oraz trzeci ciąg technologiczny filtrów.

 

Po zakończeniu drugiego etapu modernizacji, finansowanej z pieniędzy uzyskanych w ramach rekompensaty za zajęcie części ujęcia na Dębinie, obiekt należał będzie do najnowocześniejszych w Europie, zaś poprawa jakości wody będzie wyraźnie odczuwalna przez odbiorców. Metody uzdatniania kranówki poprzez filtry z węgla aktywnego, ozonowanie sprawią, iż zniknie posmak chloru. Nieomal do zera zredukowana będzie też obecność związków organicznych.

 

Andrzej Janas

Głos Wielkopolski, 19.11.2004 r.